TARIFA – HISZPANIA

POCZUJ TO MIEJSCE…

Tarifa przyciąga z  powodu idealnych warunków do uprawiania kitesurfingu/ surfingu/widnsurfingu, ale też dlatego,  gdyż jest tam to coś…

Istny  plac zabaw dla osób lubiących aktywnie spędzać wypoczynek, raj dla miłośników przyrody, artystów, projektantów, nomadów cyfrowych, smakoszy i ludzi lubiących przygody.

To bardzo wyluzowane  miasteczko. Kiedy do niego przyjedziesz czas zwalnia i wszystko staje się wychillowane.  Tarifa to nie tylko miasteczko w  Hiszpanii, to Andaluzja, gdzie wszyscy są na diecie śródziemnomorskiej, upojeni słońcem i wiatrem.

 

GDZIE JEST TARIFA...

Tarifa to małe hiszpańskie miasteczko –najbardziej wysunięte na południe Europy. Do Maroko jest zaledwie 14 kilometrów (prom). Jako, że jest to nadmorskie miasteczko – klimat pozostaje łagodny w lecie, w przeciwieństwie do upalnych temperatur w innych częściach Andaluzji.

WIOSNA

Jedne z najpiękniejszych dni w  Tarifie! Pozytywne  wibracje, kwitnące kwiaty, zielona trawa, wieje i są fale (dużo wietrznego Poniente), w lokalach  jeszcze niedrogo,  łatwiej o nocleg, nie jest zbyt gorąco na  górskie przygody rowerowe, ptaki migrują, delfiny są blisko brzegu, ludzie są szczęśliwi!
Do 15 czerwca można kitesurfować na każdej plaży miejskiej. Po 15 tym robi się tłoczno i kitesurfing oraz windsurfing są dozwolone  tylko w  wyznaczonych strefach. We wrześniu znowu wracają latawce na wszystkie plaże Tarify.

LATO

Jest gorąco, pełno ludzi i imprez na ulicach, sezon na kitesurfing i surfing. Jest dużo wiatru, ale mało fal. Miasto i plaże są  zatłoczone. Na wodzie jest tłoczno, ale można znaleźć miejsce do pływania.  Jeśli jesteś porannym ptaszkiem – wstań wcześnie, a spot będzie tylko Twój.

JESIEŃ

Jest pięknie. Otwarte plaże, dobre wibracje, ładna pogoda, mało ludzi, bez problemu znajdziesz nie tylko miejsce do pływania ale i miejsce w ulubionej knajpie. Wypijesz kawę z widokiem na morze a potem pójdziesz surfować.

ZIMA

No cóż jeśli ktoś lubi pogodę taką jaką funduje nam maj lub czerwiec w Polsce – to zapraszam. (15-18C, słońce, trzeba założyć bluzę na siebie, bo czasem jest chłodno).

FAQ

 • Jak się tam dostac?

  PODRÓŻ SAMOLOTEM

  Najprościej – samolotem. Można lecieć do miast:

  • Malaga
  • Sewilla
  • Gibraltar
  • Tanger
  • Jerez

  Najłatwiejszym sposobem to lotnisko Malaga, które ma  najwięcej połączeń lotniczych. Sewilla jest często tańsza w sezonie letnim (lipiec – sierpień). Jerez działa tylko w sezonie letnim. Gibraltar ma tylko połączenia lotnicze z Wielkiej Brytanii. Z Tangeru  będzie trzeba jeszcze przepłynąć promem do Tarify.

  Z LOTNISKA DO TARIFY.

  Najlepiej – wynająć samochód! Wynajem samochodów w Hiszpanii jest bardzo popularny, a co za tym idzie można atrakcyjnie wynająć auto.  Jest to o tyle wygodne, że nie tylko w prosty sposób dostaniecie się do Tarify, ale dzięki temu będziecie mogli swobodnie przemieszczać się między spotami lub pojechać pozwiedzać. Ceny samochodów zaczynają się od 3 Euro za dzień (Goldcar, Mlagacar, Rentalcars, itp..) Wiadomo – najtaniej rezerwować z wyprzedzeniem.

  CZAS PODRÓŻY:

  • Malaga – Taifa: 2 godziny.
  • Sevilla- Tarifa: 2,5 godziny.
  • Gibraltar – Tarifa: 45 min.
  •  Jerez – Tarifa: 1 godzina, 15 min.

  Oczywiście są inne opcje, aby dostać się do Tarify: Blablacar ,Tarifa Facebook Grup, Autobus.

  AUTOBUS:

  Autobus do Tarify z lotniska w Maladze:  codziennie dwa bezpośrednie autobusy do Algeciras (duże miasto tuż przed Tarifą)- około południa i pod wieczór. Podróż  trwa około 2 godzin. W Algeciras przesiadka do bezpośrednich autobusów  do Tarify – kursują co godzinę aż do późnego wieczora.

  Z lotniska w Sewilli co pół godziny kursuje autobus do dworca autobusowego w centrum Sewilli. Wysiąść trzeba na Prado de San Sebastian. Stąd można dojechać autobusem do Tarify –podróż trwa 3 godziny. Cztery autobusy dziennie.

 • Jakie warunki pogodowe są w Tarifie?

  Wiatr (hiszp. Viento) – z tego powodu Tarifa jest tak znana. To stolica wiatru w Europie.
  W Tarifie występują dwa główne wiatry:
  Poniente – chłodniejszy, bardziej równy, zachodni wiatr. (wieje od strony Oceanu Atlantyckiego)
  Levante– cieplejszy, silniejszy i bardziej szkwalisty wschodni wiatr. (wieje od strony Morza Śródziemnego, Afryki)
  Wiatry wieją co do zasady przez cały rok, aczkolwiek bardziej wietrzne dni występują w lecie. Zauważyć trzeba, że przez pierwsze dni Levante jest często porywisty.
  W przypadku obu kierunków wiatru, najprzyjemniej pływa się w godzinach popołudniowych. Wiatr wyrównuje się i jest w miarę stabilny.
  + foto windfinder ze statystyką

  temp_img
 • Jaki sprzęt zabrać ze sobą?

  Najlepiej jest mieć 3 latawce. W zależności od wagi rozmiary jakie mogą się przydać to (5-7m), (9-10m), (12-14m). Małe latawce, gdy wieje silne Levante, średnie (9,10) – te będą najczęściej używane. Jednak gdy wiatr osłabnie warto wyjść na spokojną sesyjkę na latawcu 12-14m.
  Jeśli dysponujecie mniejszą liczbą latawców – to warto czasem zmieniać miejsce pływania – jeśli w Tarifie mocno wiej, to już przed lub za Tarifą (np.Getares) można spokojnie popływać na latawcu o 2-3m większym niż musielibyście użyć w Tarifie, a przy okazji wiatr jest mniej szkwalisty.
  Pianki – warto je mieć. Nie tylko, dlatego że chronią od chłodu wody (która de facto w lecie jest przyjemnie chłodna – 15-17C) ale dlatego, że możecie ochronić skórę od potencjalnych zadrapań lub poparzeń słonecznych.  W okresie Jesień-Zima- Wiosna – spokojnie wystarcza pianka 5/4/3mm. Latem jest gorąco, zatem pianka krótka 2-3mm będzie na miejscu.

 • Gdzie pływac?

  Główna plaża rozciąga się od miasta w kierunku  północy – przez ponad 10km. W okresie od 15 czerwca do 15 września uprawiać można kitesurfing  tylko w strefach do tego wyznaczonych. Poza tym okresem  można pływać  wszędzie.  Od 15 czerwca do 15 września można tylko pływać na kajcie na plaży Los Lances Norte i Valdavaqeros. Plaża w centrum Tarify jest zamknięta do pływania. W tym okresie na Los Lances przy wietrze levante (offshore) pracują łódki ratownicze, do których można wykupić kupony, które są do wykorzystania w razie kłopotów na wodzie. (Rescue – można kupić karnet na rescue w każdej  szkółce kitesurfingowej lub chiringuitos (beachbar) na plaży (30 euro – 2 akcje ratunkowe, 50 euro – 5 akcji). Karnet jest ważny cały sezon.)

 • Spoty w Tarifie

  Na plażach wzdłuż miasta można pływać jedynie poza sezonem, czyli poza okresem 15/06 – 15/09.
  Spoty w samej Tarifie:
  Balneario
  To plaża w Tarifie, obok wyspy “Isla de la Paloma”, która oddziela Ocean Atlantycki od Morza Śródziemnomorskiego. Przeznaczona jest dla zaawansowanych kitesurferów. Oferuje super warunki do surfingu lub też freestyle (uzależnione od kierunku wiatru).
  W pobliżu są dwa bary, parkingi, publiczne prysznice (dostępne 8-10 miesięcy w roku).
  Plaża to czysty piasek bez kamieni i skał. Dno morskie bez rafy i kamieni.

  Campo de Futbol
  Plaża położona bezpośrednia przy mieście – od strony Atlantyku. Przeznaczona jest dla każdego poziomu umiejętności pływania oferując dobre warunki również dla surfingu. Miejsce bardzo popularne wśród lokalesów, pływa się tutaj przy Poniente. Obok jest duży parking i bar, który otwarty jest w sezonie wiosenno – letnim.

  Rio Jara
  To spot przed campingiem. Miejce oddalone około 700m od plaży w Tarifie. Można tam dojść pieszo – zajmie to jakies 10 min spaceru. Często tworzy się tam laguna z plaską wodą, gdzie można ćwiczyć freestyle. Laguna czasami tak mocno się rozlewa, że praktycznie można dopłynąć do niej spod parkingu. Głębokość wody od 10cm do 1,5m.Można tutaj często spotkać sławnych proriderów.

  Spoty otwarte przez cały rok.
  Los Lance Norte
  Plaza rozciąga się na odcinku od Rio Jara do Arte Vida
  Jest tam w sumie 5 barów, 2 parkingi, prysznice (dostępne 8-10 miesięcy w roku), kompresory powietrza orz w trakcie sezonu lodzie ratunkowe na wodzie.
  Plaża to czysty, biały piasek z drobnymi kamieniami, dno morskie czyste, bez skał.
  Plaza jest otwarta dla kitesurferow przez caly rok. Miedzy 15 czerwca a 15 września są wydzielone strefy kite. Glowne przeznaczenie plaży to kitesurfing, lecz istnieją również strefy dla turystów oraz windsurferow.

  Plaża Valdavaqueros
  Zatoka Valdevaqueros – jedno z najbardziej popularnych miejsc do pływania.
  W samej zatoczce jest co najmniej trzy parkingi, 4 bary, prysznice oraz kompresory przy barach.
  Kitesurfing jest dozwolony przez cały rok. W trakcie sezonu, wydzielane są tylko strefy do kitesurfingu.

  Punta Paloma
  To najbardziej wysunięty punkt od Tarify (10km) z pięknymi wydmami. Znajduje się tam 1 parking około minutę pieszo od plaży (w sezonie są pobierane opłaty za parkowanie), 4 bary, prysznice i kompresory powietrza

  Palmones
  Znajduje się około 30 km od Tarify w kierunku Algercias. Dobry spot dla początkujących. Spot na który się jedzie, gdy w Tarife wieje za silne levante.

  Canos de Meca
  Znajduje się około 65 km od Tarify w kierunku Kadyksu. Jest to dobry spot na wave i dla bardziej zaawansowanych. Spot, gdzie najlepiej jeździć gdy w Tarifie wieje za silny levante.

 • Inne atrakcje w Tarifie.

  Tarifa to także:
  Kolarsto górskie
  Tarifa graniczy z Parkiem Narodowy Alcornocales. Jest to duży obszar mający ogromny potencjał do uprawiania kolarstwa górskiego. Jest tam około 35 tras, z czego na połowę można wyruszyć prosto z Tarify. Niektóre z nich oferują naprawdę wspaniałe widoki na Afrykę. Są trasy łatwe jak i ekstremalne. Rower można wypożyczyć w Tarifie lub zabrać ze sobą. Na www.mtbTarifa.com można znaleźć więcej informacji na temat tras.
  Wspinaczka/wycieczki górskie
  Różnorodność flory i fauny jaką można tutaj znaleźć będzie dla Ciebie zaskoczeniem. Piesze wycieczki w góry lub wspinaczka na skałkach dostarcza wiele niezapomnianych widoków. Wokół miasta jest wiele skałek które rewelacyjnie nadają się do uprawiania tego sportu.
  Longboardy/Deskorolki
  „Paseo Maritimo” (bulwar w Tarifie) to idealne miejsca dla longboardu lub deskorolki. Oprócz tego w Tarifie jest skate park na którym można sobie poużywać do woli.
  Stand Up Paddle (SUP)
  Gdy tylko nie wieje a woda jest spokojna można pływać na SUPach na całej długości plaży. Dodatkowo – 2 km od miasta jest rzeka o nazwie Rio Jara – tam można pływać niezależnie od warunków pogodowych .
  Surfing w Tarifie
  Można surfować prawie wszędzie. Warunki są zdecydowanie najlepsze w zimie. Gdy rozbuja się ocean wysokość fali to od 0,5 – 3 m. Najlepsza surfingowa miejscówka w Tarifie – El Balneario. Często też można surfować na Arte Vida i Punta Paloma. Wypożyczyć deskę surfingową można prawie wszędzie – polecam BiG Surf Tarifa – Marcin i Paulina zawsze mają najlepszą ofertę na deski jak i na szkolenia.
  Tarifa dostarcza jeszcze wiele więcej atrakcji – możecie nurkować na rafach, jeździć konno (jest wiele stadnin), oglądać florę i faunę na terenie parku, oglądać delifiny i wieloryby migrujące w okolicach lub ćwiczyć jogę na plaży…