Sardynia

SARDYNIA

ODPRĘŻ SIĘ!

Sardynia to druga co do wielkości włoska wyspa – położona w centrum Morza Śródziemnego. Posiada ponad 1800 km niezwykle urozmaiconego wybrzeża. Piaszczyste plaże, urwiste skały, bajkowe zatoki, wysepki, a przede wszystkim zadziwiające szmaragdowym kolorem kryształowo czyste morze. Wśród tych cudów natury – znajduje się wiele miejsc do pływania kite, w tym np.  Zatoka Porto Botte lub Punta Trettu, stanowiące element wyjątkowego rezerwatu przyrody.  Spot w otulinie przyrody, dostojnie kroczących flamingów, ciszy, z dala od zgiełku i tłumów, praktycznie bez fal, z płytką wodą i statystyką ponad 70% wietrznych dni w miesiącu. Sardynia to jedno z najprzyjemniejszych miejsc do pływania w Europie. Od wiosny do późnej jesieni wieje tu praktycznie non stop a wiatr wyłącza się tylko po to, aby naładować baterie i odpocząć opalając się w cudownym słońcu. No i to włoskie jedzenie…. !

Gdzie to jest?

Galeria

Sardynia

Warunki pogodowe w Porto Botte

FAQ

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jak się tam dostać?

NAJPROŚCIEJ – SAMOLOTEM.

Można lecieć do miast: Cagliari, Alghero, Olbia.
Najłatwiejszym sposobem to lotnisko Cagliari, które ma najwięcej połączeń lotniczych. Z Polski najtańsze i najpopularniejsze są loty Ryanair’em, który lata w środy i niedzielę z Krakowa oraz w środy i soboty z Warszawy (Modlin).

Z LOTNISKA DO PORTO BOTTE.

Najlepiej – wynająć samochód! Jest to o tyle wygodne, że nie tylko w prosty sposób dostaniecie się do Porto Botte, ale dzięki temu będziecie mogli swobodnie przemieszczać się między spotami lub pojechać pozwiedzać. Ceny samochodów zaczynają się od 5€ za dzień. Najtaniej jest rezerwować z wyprzedzeniem lub przy okazji zakupu biletu lotniczego.

CZAS PODRÓŻY:

Cagliari – Porto Botte: 1h.
Alghero – Porto Botte: 3h 15 min.
Olbia – Porto Botte: 3h 30 min.

Jakie warunki pogodowe panują na Sardyni?

W Porto Botte głównym wiatrem jest Mistral wiejący z kierunku północno-zachodniego, a rzadziej spotykanym wiatrem jest wiejący z południowego-wschodu. Dzięki położonej w niewielkiej odległości wysepce St. Antiocco tworzy się tutaj dysza tworząc efekt venturi,  który znacznie wzmaga siłę tych dwóch wiatrów. Panują tu idealne warunki dla początkujących oraz zwolenników wakestyle-u. Porto Botte to jedna z kilku plaż na południu Sardynii specjalnie przeznaczonych do kitesurfingu.

Jaki sprzęt zabrać ze sobą?

Najlepiej jest mieć 3 latawce. W zależności od wagi rozmiary jakie mogą się przydać to (6-8m), (9-11m), (12-15m). Małe latawce, gdy wieje silny Mistral, średnie (9-11) – te będą najczęściej używane. Jednak gdy wiatr osłabnie warto wyjść na spokojną sesyjkę na latawcu 12-15m.
Pianki – warto je mieć, dlatego, że możecie ochronić skórę od potencjalnych zadrapań i poparzeń słonecznych. W okresie od kwietnia i czerwca – spokojnie wystarcza pianka 5/4/3mm. Latem jest gorąco, zatem pianka krótka 2-3mm.

Gdzie pływać - Spoty?

Porto Botte

Główny spot kitesurfingowy znajduje się w zatoce Porto Botte. Jest to idealne miejsce do rozpoczęcia przygody z kitesurfingiem (płaska, w miarę płytka woda, równy wiatr wzdłuż brzegu, mało zatłoczony spot).
W sezonie letnim od maja do października dominującym wiatrem jest mistral, bardzo dobrze działa też Scirocco oraz ostro. Na spocie jest asekuracja, leżaki oraz strefa cienia.

Petrol Beach

Spot oddalony ok. 10km od Cagliari. Najlepiej „pracują na nim” południowe kierunki, praktycznie zawsze można liczyć na termikę ok. 15 węzłów. Jest to spot raczej wave.

Gdzie coś dobrego zjeść?

Najlepsza w okolicy pizzeria-„Rubiu”, znajduje się w Sant Antioco.
Rubiu to nie tylko pizzeria ale też mikrobrowar.

Polecamy również „Pizzeria – gelateria da Vinicio” w Santa Anna Arresi
Tu oprócz pizzy możecie zjeść pyszne steki Fiorentina (T bone) a na deser domowej roboty lody.

Miłośnicy owoców morza powinni koniecznie odwiedzić restaurację w starym Trattalias. „Vecchia Locanda” to idealne miejsce na romantyczną randkę. Całe menu oparte jest na rybach i owocach morza.

Warto także zajrzeć do „Da Silvana” w Sant Antioco. Kompletne menu na bazie owoców morza kosztuje 25€

Kuchnia sardyńska to nie tylko ryby, ale też pyszne makarony i mięsa. Najlepiej zakosztować ich w agroturystyce. Jedna z lepszych w okolicy to Agrifoglio w S.G. Suergiu. Menu od 25€

Co można innego robić w Porto Botte?

Sardynia to także:

Kolarsto szosowe i górskie

….

Wspinaczka/wycieczki górskie

Różnorodność flory i fauny jaką można tutaj znaleźć będzie dla Ciebie zaskoczeniem. Piesze wycieczki w góry lub wspinaczka na skałkach dostarcza wiele niezapomnianych widoków. Jest wiele skałek które rewelacyjnie nadają się do uprawiania tego sportu.

Longboardy/Deskorolki
……

Stand Up Paddle (SUP)

Gdy tylko nie wieje a woda jest spokojna można pływać na SUPach na wielu plażach i zatoczkach. Ze względu że Sardynia ma wiele ukrytych pięknych wśród skał i nabrzeża jest to wyjątkowy sposób spędzania wolnego czasu. Niesamowite widoki i miejsca których nie dałoby się dojść lub dojechać z lądu. 

Surfing

Nurkowanie 

Gdy tylko nie wieje a woda jest spokojna można pływać na SUPach na wielu plażach i zatoczkach. Ze względu że Sardynia ma wiele ukrytych pięknych wśród skał i nabrzeża jest to wyjątkowy sposób spędzania wolnego czasu. Niesamowite widoki i miejsca których nie dałoby się dojść lub dojechać z lądu. 

Oferta kursów

Sprawdź nasze kursy

Baw się wodą, śniegiem i wiatrem…

KITESURFING

Ceny od: 110 PLN/ 1H

„Uzależniamy” od wiatru, adrenaliny i poczucia wolności. 

SURFING

Ceny od: 50 EURO/2H

Poczuj swobodę i surfuj na falach.

SNOWKITE

Ceny od: 110 PLN/1H

„Zimowy brat” letniego kitesurfingu.