WŁOCHY – SARDYNIA

ODPRĘŻ SIĘ!

Sardynia to druga co do wielkości włoska wyspa – położona w centrum Morza Śródziemnego. Posiada ponad 1800 km niezwykle urozmaiconego wybrzeża. Piaszczyste plaże, urwiste skały, bajkowe zatoki, wysepki, a przede wszystkim zadziwiające szmaragdowym kolorem kryształowo czyste morze. Wśród tych cudów natury – znajduje się wiele miejsc do pływania kite, w tym np.  Zatoka Porto Botte lub Punta Trettu, stanowiące element wyjątkowego rezerwatu przyrody.  Spot w otulinie przyrody, dostojnie kroczących flamingów, ciszy, z dala od zgiełku i tłumów, praktycznie bez fal, z płytką wodą i statystyką ponad 70% wietrznych dni w miesiącu. Sardynia to jedno z najprzyjemniejszych miejsc do pływania w Europie. Od wiosny do późnej jesieni wieje tu praktycznie non stop a wiatr wyłącza się tylko po to, aby naładować baterie i odpocząć opalając się w cudownym słońcu. No i to włoskie jedzenie…. !

 

GDZIE TO JEST?

Porto Botte, Punta Trettu i inne miejsca do pływania na kite znajdują się na południu wyspy.

DOJAZD

Można lecieć do miast: Cagliari, Alghero, Olbia.
Najłatwiejszym sposobem to lotnisko Cagliari, które ma najwięcej połączeń lotniczych. Z Polski najtańsze i najpopularniejsze są loty Ryanair’em, który lata  z Krakowa oraz z Warszawy (Modlin).

Na miejscu: najlepiej – wynająć samochód! Jest to o tyle wygodne, że nie tylko w prosty sposób dostaniecie się do Porto Botte, ale dzięki temu będziecie mogli swobodnie przemieszczać się między spotami lub pojechać pozwiedzać.

 

POGODA

W Porto Botte głównym wiatrem jest Mistral wiejący z kierunku północno-zachodniego, a rzadziej spotykanym wiatrem jest wiejący z południowego-wschodu. Dzięki położonej w niewielkiej odległości wysepce St. Antiocco tworzy się tutaj dysza tworząc efekt venturi,  który znacznie wzmaga siłę tych dwóch wiatrów. Panują tu idealne warunki dla początkujących oraz zwolenników wakestyle-u. Porto Botte to jedna z kilku plaż na południu Sardynii specjalnie przeznaczonych do kitesurfingu.

SPOTY

Główny spot kitesurfingowy znajduje się w zatoce Porto Botte. Jest to idealne miejsce do rozpoczęcia przygody z kitesurfingiem (płaska, w miarę płytka woda, równy wiatr wzdłuż brzegu, mało zatłoczony spot).
W sezonie letnim od maja do października dominującym wiatrem jest mistral, bardzo dobrze działa też Scirocco. Na spocie jest asekuracja, leżaki oraz strefa cienia.

 

SPRZET

Najlepiej jest mieć 3 latawce. W zależności od wagi rozmiary jakie mogą się przydać to (6-8m), (9-11m), (12-15m). Małe latawce, gdy wieje silny Mistral, średnie (9-11) – te będą najczęściej używane. Jednak gdy wiatr osłabnie warto wyjść na spokojną sesyjkę na latawcu 12-15m.
Pianki – warto je mieć, dlatego, że możecie ochronić skórę od potencjalnych zadrapań i poparzeń słonecznych. W okresie od kwietnia i czerwca – spokojnie wystarcza pianka 5/4/3mm. Latem jest gorąco, zatem pianka krótka 2-3mm.

FAQ

 • Gdzie dobrze zjeść?

  Najlepsza w okolicy pizzeria-„Rubiu”, znajduje się w Sant Antioco.
  Rubiu to nie tylko pizzeria ale też mikrobrowar.

  Polecamy również „Pizzeria – gelateria da Vinicio” w Santa Anna Arresi
  Tu oprócz pizzy możecie zjeść pyszne steki Fiorentina (T bone) a na deser domowej roboty lody.

  Miłośnicy owoców morza powinni koniecznie odwiedzić restaurację w starym Trattalias. „Vecchia Locanda” to idealne miejsce na romantyczną randkę. Całe menu oparte jest na rybach i owocach morza.

  Warto także zajrzeć do „Da Silvana” w Sant Antioco. Kompletne menu na bazie owoców morza kosztuje 25€

  Kuchnia sardyńska to nie tylko ryby, ale też pyszne makarony i mięsa. Najlepiej zakosztować ich w agroturystyce. Jedna z lepszych w okolicy to Agrifoglio w S.G. Suergiu. Menu od 25€

 • Inne atrakcje

  Sardynia to także:

  Kolarsto szosowe i górskie

  ….

  Wspinaczka/wycieczki górskie

  Różnorodność flory i fauny jaką można tutaj znaleźć będzie dla Ciebie zaskoczeniem. Piesze wycieczki w góry lub wspinaczka na skałkach dostarcza wiele niezapomnianych widoków. Jest wiele skałek które rewelacyjnie nadają się do uprawiania tego sportu.

  Longboardy/Deskorolki
  ……

  Stand Up Paddle (SUP)

  Gdy tylko nie wieje a woda jest spokojna można pływać na SUPach na wielu plażach i zatoczkach. Ze względu że Sardynia ma wiele ukrytych pięknych wśród skał i nabrzeża jest to wyjątkowy sposób spędzania wolnego czasu. Niesamowite widoki i miejsca których nie dałoby się dojść lub dojechać z lądu.

  Surfing

  Nurkowanie

  Gdy tylko nie wieje a woda jest spokojna można pływać na SUPach na wielu plażach i zatoczkach. Ze względu że Sardynia ma wiele ukrytych pięknych wśród skał i nabrzeża jest to wyjątkowy sposób spędzania wolnego czasu. Niesamowite widoki i miejsca których nie dałoby się dojść lub dojechać z lądu.